O projekcie

I, CULTURE Orchestra to jedna z najbardziej dynamicznie rozwijających się orkiestr młodzieżowych na świecie. To międzynarodowy zespół młodych muzyków, których rosnący poziom wykonawczy doceniają melomanii, dziennikarze, eksperci i wybitni soliści. Powstaniu Orkiestry przyświecała idea solidarności oraz postulat budowania mostów ponad podziałami kulturowymi i politycznymi.

 
Powołany przez Instytut Adama Mickiewicza w 2011 roku projekt jest szczególną okazją do spotkania młodych muzyków z Polski. Europy Wschodniej, Środkowej oraz Południowego Kaukazu: Ukrainy, Białorusi, Mołdawii, Węgier, Armenii, Azerbejdżanu i Gruzji. Podczas prób, koncertów i tournée, młodzi muzycy zdobywają doświadczenie w budowaniu re¬lacji, współpracy oraz tworzeniu społeczności opartej na wzajemnym zaufaniu.
 
W ciągu siedmiu lat swojego istnienia I, CULTURE Orchestra zagrała ponad 41 koncertów w ponad 25 miastach, występując w najbardziej prestiżowych salach koncertowych oraz na słynnych festiwalach w Wielkiej Brytanii, Niemczech, Belgii, Hiszpanii, Francji, Szwecji, Islandii, Danii, Litwie, Białorusi, Gruzji, Mołdawii i Ukrainie. Do dziś w projekcie uczestniczyło ponad 600 młodych muzyków.
 
Orkiestra występowała z wybitnymi solistami jak m.in. Julian Rachlin, Truls Mørk, Lisa Batiashvili, Alice Sara Ott, Arabella Steinbacher. Wyjątkowym wydarzeniem w historii zespołu. był koncert pod batutą Kirilla Karabitsa w 2015 roku na Majdanie Nezałeżnosti podczas obchodów Dnia Niepodległości Ukrainy.
 
Po serii rozbudowanych klas mistrzowskich w 2016 r. prowadzonych przez członków prestiżowych orkiestr symfonicznych, m.in. Philharmonia Orchestra oraz London Symphony Orchestra, zespół zrealizował swą kolejną, szóstą trasę koncertową. Koncerty pod wspólną nazwą „Prawdziwe emocje inspirują” w 2017 r. odbywały się pod batutą wybitego dyrygenta Andreya Boreyko.
 
I, CULTURE Orchestra stanowi idealne narzędzie do promocji Polski. W 2018 r. zespół włączy się w program obchodów 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości.

www.facebook.pl/icultureorchestra